Author Topic: Google Chrome permite activarea ?n secret a microfonului  (Read 1145 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Online Alex

• Administrator
  • Hero Member
  • Nimic nu este intamplator
    • Videochatinfo
Google Chrome permite activarea ?n secret a microfonului
« on: January 23, 2014, 09:22:45 AM »
 Un hack recent descoperit de un dezvoltator specializat ?n aplica?ii de recunoa?tere vocal? permite oric?rui website s? activeze microfonul f?r? ?tirea utilizatorilor, deschiz?nd o fereastr? pop-up ce r?m?ne ascuns? sub fereastra Google Chrome principal?, chiar ?i dup? ce utilizatorul a ?nchis tab-ul folosit pentru vizitarea website-ului respectiv.
 ?n demonstra?ia f?cut? de Tal Ater, website-ul folose?te microfonul pentru transcrie cuvintele interpretate cu func?ia de recunoa?tere vocal?, teoretic fiind posibil? ?i ascultarea conversa?iilor purtate ?n modul offline. Problema este cauzat? de modul ?n care web browser-ul Chrome gestioneaz? acordarea permisiunilor pentru folosirea microfonului. Practic, odat? ce acord?m unui website accesat prin conexiune HTTPS securizat? permisiunea de folosire a microfonului, la fiecare vizit? ulterioar? website-ul respectiv va putea activa microfonul f?r? a mai cere consim??m?ntul utilizatorului. Iar dac? opera?iunea este f?cut?  apel?nd la ferestre pop-up care se deschid ?n fundal, activitatea nu va fi semnalat? prin apari?ia semnului pentru microfon ?n dreptul tab-ului activ.

?n afara deconect?rii fizice a microfonului, singura metod? pentru a bloca eventualele tentative de spionaj este revocarea manual? a permisiunilor de accesare a microfonului pentru fiecare website ?n parte - opera?iune pe care majoritatea utilizatorilor o neglijeaz?.

http://www.go4it.ro/software/google-chrome-permite-activarea-in-secret-a-microfonului-pentru-interceptarea-conversatiilor-11943789/
« Last Edit: January 23, 2014, 09:23:48 AM by Alex »

VideochatInfo

Google Chrome permite activarea ?n secret a microfonului
« on: January 23, 2014, 09:22:45 AM »