Author Topic: Intel a anun?at noua familie "Skylake" de procesoare Intel ?i chipsetul Z170  (Read 1307 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Alex

• Administrator
  • Hero Member
  • Nimic nu este intamplator
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Firefox 39.0 Firefox 39.0
    • Videochatinfo
 Cu frecven?e  de p?n? la 4 GHz (4.2GHz ?n mod Turbo), noile procesoare Intel Core 6th generation ?nlocuiesc genera?iile anterioare  "Haswell" ?i "Broadwell", aduc?nd ?mbun?t??iri la nivel de performan?? ?i eficien?a consumului de energie.
 Reprezentat? pentru ?nceput de modelele Core i7-6700K ?i Core i5-6600K, noua familie de procesoare "Skylake" face trecerea la memorii DDR4, complet?nd tranzi?ia ?nceput? anul trecut cu platforma "Haswell-E", adresat? utilizatorilor entuzia?ti. Compatibile exclusiv cu chipsetul Z170 Express, noile procesoare Intel "Skylake" necesit? achizi?ionarea unei pl?ci de baz? cu socket LGA 1151.

zoom in
zoom in
Noul v?rf de gam? mainstream, modelul Core i7-6700K este un procesor quad-core cu frecven?? nominal? de 4 GHz (p?n? la 4.2 GHz ?n mod Turbo) ?i tehnologie HyperThreading, echipat cu 8 MB memorie cache L3 ?i un nucleu grafic din seria Intel HD 530, capabil s? ating? o frecven?? de p?n? la  1.2 GHz ?n modul Boost. 
 Varianta accesibil? Core i5-6600K atinge o frecven?? nominal? de 3.5 GHz (p?n? la 3.9 GHz ?n mod Turbo), dar este l?sat cu doar 6 MB memorie cache L3 ?i f?r? suport HyperThreading. ?n schimb, avem parte de aceea?i implementare pentru grafic? integrat?, astfel c? performan?ele 3D ar trebui s? fie la un nivel similar.
 Ambele procesoare sunt prezentate cu un consum TDP de 91W, pu?in mai mare dec?t valoarea de 88W specificat? pentru v?rful de gam? anterior - modelul Core i7 4790K. De?i pare suspect?, ?in?nd cont de folosirea unui proces de fabrica?ie mai fin (14nm vs 22nm), diferen?a ?n plus este dat? de folosirea unui nucleu grafic ceva mai sofisticat, promi??nd performan?e sim?itor ?mbun?t??ite.

zoom in
  ?n ce prive?te alegerea memoriei RAM, utilizatorii pot opta ?ntre memorii DDR3L-1600 pu?in costisitoare ?i memorii DDR4-2133, cele din urm? promi??nd performan?e ?mbun?t??ite.
 Intel ofer? modelul Core i7-6700K la pre?ul de 350 dolari, respectiv 243 dolari pentru varianta Core i5-6600K. Pachetul retail nu include solu?ie de r?cire, utilizatorii put?nd refolosi cooler-ul actual pentru socket LGA 1150. Ambele procesoare vin cu multiplicator deblocat, astfel c? achizi?iona unui cooler aftermarket poate fi o investi?ie bun? pentru amatorii de overclocking.

http://www.go4it.ro/componente-pc/intel-a-anuntat-noua-familie-skylake-de-procesoare-intel-core-pe-14nm-si-chipsetul-z170-express-14664790/

VideochatInfo

Online Alex

• Administrator
  • Hero Member
  • Browser:
  • Firefox 39.0 Firefox 39.0
    • Videochatinfo
Au aparut si la noi pe piata, preturile sunt acceptabile, voi face un sistem cu noul I7 si voi reveni cu un review!

VideochatInfo

Offline vanilla

• Newbie
  • *
  • Browser:
  • Firefox 42.0 Firefox 42.0
Salut, am facut si eu o configuratie cu noul procesor i5 si intampin o problema. Nu stiu daca este de la hardware sau de la software dar tind sa cred ca de la hardware pentru ca am folosit si windows 10 si 7 si se intampla acelasi lucru. Problema este ca se misca foarte prost imaginea pe site. Folosesc doar un singur site si adobe flash media encorder.  Configuratia este urmatoarea:
  Asus z170 pro gaming
  intel i5 6600K 3.5 ghz
  memorie HyperX Fury 8 gb ddr4 2133mhz cl14 dual channel
  ssd samsung 650 series
  sursa seasonic s12-520

Precizez ca am si vechea unitate care merge foarte bine cu acelasi windows 7...deci cand o pun pe asta veche merge bine cand o pun pe aia noua se misca prost imaginea. Camera video o folosesc prin firewire printr-o placa-adaptor firewire pci-e la cea noua si altul asemanator prin pci la cea veche. Intrebare: e posibil ca adaptorul firewire sa cauzeze problema?

VideochatInfo

Online Alex

• Administrator
  • Hero Member
  • Browser:
    • Videochatinfo
Ai citit mai intai aici?

http://videochatinfo.com/index.php?topic=832.0

Nu esti singura persoana care intampina probleme!

VideochatInfo

Offline vanilla

• Newbie
  • *
  • Browser:
ms de raspuns, dar nu cred ca asta sa fie problema avand in vederea ca unitatea merge foarte bine in alte sarcini...

VideochatInfo

Online Alex

• Administrator
  • Hero Member
  • Browser:
    • Videochatinfo
OK! simptomele sunt variate iar cauzele pot fi multiple, eu personal nu pot oferi un raspuns tehnic exact deoarece nu am configuratia in fata spre a testa si a obtine un rezultat in baza caruia sa pot oferi o solutie, sa inteleg ca, lucrezi ori pe cams, ori streamate ori Xlove, acestea folosesc encoder flash, poate fi de vina si placa de captura,ori conectorii sau orice altceva, vezi ca, pe xlove ai un tutorial pentru modele cum sa conectezi corect o placa de captura si o camera video,incearca acel tutorial apoi revino cu detalii.
PS!
Recomandarea mea este sa testezi un logitech C920 sa vezi daca ai aceiasi problema.

VideochatInfo