Author Topic: Atentie la studiourile foto si fotografilor individuali  (Read 1272 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Alex

• Administrator
  • Hero Member
  • Nimic nu este intamplator
    • Videochatinfo
Atentie la studiourile foto si fotografilor individuali
« on: January 12, 2015, 08:42:42 AM »

Nu de multe ori apelam la studiouri foto sau la fotografi individuali pentru realizarea unor seturi de fotografii profesionale pentru site-urile de videochat, ceea ce multe modele si studiouri de videochat nu stiu este faptul ca, lipsa oricarei intelegeri scrise ( contract) intre model si studioul fotografic ori fotograf individual referitor la exclusivitatea fotografiilor realizate ce pot fi folosite doar de modelul ce le-a efectuat duce la oferirea drepturilor de autor studiourilor foto sau fotografilor ce pot face orice doresc cu fotografiile realizate fara ca voi sa puteti riposta in vreun fel, de aceea recomand :
cereti un contract scris datat si semnat la care sa aveti cel putin un martor in care sa fie explicit scris ca,
toate drepturile de autor sunt exclusiv oferite modelului care a pozat si ca, studioul foto ori fotograful nu are dreptul sa foloseasca nici o imagine in nici un scop fara acordul scris al modelului.

In concluzie: Atentie la NEATENTIE!!!! puteti sa va gasiti fotografiile realizate, vandute pe diverse site-uri de gen fiind vandute fara ca, voi sa aveti vreun drept asupra lor ori a vanzarii efectuate de catre studiourile foto ori fotografii individuali!

« Last Edit: January 28, 2017, 09:39:45 AM by Alex »

VideochatInfo

Atentie la studiourile foto si fotografilor individuali
« on: January 12, 2015, 08:42:42 AM »