Author Topic: Copie de siguranta completa a partitiei C ?n Windows 8.1  (Read 1109 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Alex

• Administrator
  • Hero Member
  • Nimic nu este intamplator
    • Videochatinfo
Copie de siguranta completa a partitiei C ?n Windows 8.1
« on: April 03, 2014, 10:41:47 PM »
Dup? cum v-am mai spus ?i cu alte ocazii, imediat dup? instalarea ?i configurarea sistemului de operare Windows, realizez o imagine de sistem, adic? o copie de siguran?? complet? a parti?iei C. ?n acest fel, ?n loc de a reinstala sistemul de operare atunci c?nd apar probleme ale c?ror rezolvare mi-ar luat mai mult timp dec?t instalarea propriu-zis?, restaurez acea imagine ?i am totul ca ?n prima zi.
imagine de sistem in Windows 8.1 height=309
Pentru crearea unei imagini de sistem ?n Windows 8.1, accesa?i Control Panel ? System and Security ? File History, apoi ap?sa?i link-ul System Image Backup din col?ul st?ng inferior.

Se va deschide fereastra Create a system image, care v? va ?ntreba unde dori?i s? salva?i imaginea de sistem care va fi creat?. Ave?i la dispozi?ie trei variale:
  • ?ntr-un Hard Disk (inclusiv acela?i Hard Disk, dac? se dispune de mai multe parti?ii)
  • Pe unul sau mai multe DVD-uri (caz ?n care va trebui s? ave?i la ?ndem?n? DVD-uri goale suficiente pentru a stoca imaginea de sistem)
  • ?ntr-o unitate de re?ea (dac? sistemul are acces la un Hard Disk de re?ea, sau la Hard Disk-ul altui sistem conectat la aceea?i re?ea).
Eu, lucru despre care v-am vorbit ?i aici, am montat ?n laptop un SSD ?i un Hard Disk c?ruia i-am alocat litera D, a?a c? voi folosi Hard Disk-ul acesta pentru a salva imaginea de sistem.
Desigur, pute?i salva imaginea de sistem ?i pe un Hard Disk extern sau ?n acela?i Hard Disk ?n care se afl? parti?ia C, dac? ?n acesta mai exist? ?i alte parti?ii cu suficient spa?iu liber pentru a o g?zdui.
Where do you want to save the backup height=349
Dup? selectarea loca?iei dorite, ap?sa?i butonul Next pentru a trece la pasul urm?tor, adic? locul ?n care va trebui s? selecta?i parti?iile a c?ror date dori?i s? fie incluse ?n imagine. Deoarece vrem s? cre?m o imagine de sistem pe care s? o putem restaura atunci c?nd apar probleme, la acest pas vom selecta doar parti?ia C ?i parti?ia System Reserved:
Which drives do you want to include in the backup height=305
?nainte de realizarea propriu-zis? a imaginii de sistem, asistentul ne va aduce la cuno?tin?? spa?iul care va fi ocupat de aceasta, precum ?i faptul c? imaginile de sistem create anterior vor fi suprascrise. De asemenea, va lista ?i parti?iile care vor fi incluse ?n copia de siguran??:
confirm backup settings height=347
Ajun?i la acest pas, tot ce ne-a mai r?mas de f?cut este s? ap?s?m butonul Start backup ?i s? a?tept?m ca imaginea de sistem s? fie creat? ?i salvat? ?n loca?ia indicat? de noi la ?nceput.

http://cristianls.ro/cum-se-realizeaza-o-imagine-de-sistem-copie-de-siguranta-completa-a-partitiei-c-in-windows-8-1/
« Last Edit: July 16, 2015, 12:09:47 AM by Alex »

VideochatInfo

Copie de siguranta completa a partitiei C ?n Windows 8.1
« on: April 03, 2014, 10:41:47 PM »